انواع تمیز کردن دندان

همه ما به اهمیت تمیز کردن دندان ها آشنا هستیم. این کار برای حفظ زیبایی، حذف پلاک و جرم، جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و از دست دادن دندان ها حائز اهمیت است. تمیز کردن دندان ها تنها محدود به مراقبت های روزمره نیست بلکه باید برخی مراقبت ها بطور سالانه در دندانپزشکی انجام شوند.
در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع روش های تمیز کردن دندان ها و ضرورت انجام آن ها بپردازیم.
انواع روش های تمیز کردن دندان
سه نوع اصلی تمیز کردن دندان وجود دارد: تمیز کردن پروفیلاکسی، جرم گیری و تسطیح ریشه و دبریدمان ناخالص.
همه این روش ها نهایتاً منجر به تمیز کردن دندان ها می شوند ولی هر کدام به طور متفاوت و به دلایل مختلف انجام می شوند. به منظور درک کامل چرایی و زمان انجام آن ها در اینجا در مورد هر کدام توضیح می دهیم.
پاکسازی پروفیلاکسی
تمیز کردن پروفیلاکسی، تمیز کردن معمول دندان ها در دندانپزشکی است و شامل برداشتن تمام پلاک از روی دندان، از بین بردن پلاک عمیق تر و سفت شده (جرم) و هرگونه لکه ای است که روی سطح دندان وجود دارد. این یک روش عالی برای تمیز کردن دندان ها برای حفظ سلامت آن ها همراه با اقدامات روزانه بهداشت دهان و دندان است. گفتنی است معمولاً پروفیلاکسی روی دندان های شدیداً آسیب دیده انجام نمی شود.
بیشتر دندانپزشکان توصیه می کنند که افراد هر شش ماه یک بار این تمیز کردن پیشگیرانه را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که پلاک روی سطح دندان ها تشکیل نشده است و اگر پلاک های سفت شده قبلاً ایجاد شده اند پاک شوند.
جرمگیری و تسطیح ریشه
جرم گیری و تسطیح ریشه، که از آن به عنوان تمیز کردن عمیق نیز یاد می شود معمولاً فقط برای بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری لثه هستند یا بیمارانی که قبلاً به بیماری لثه مبتلا شده اند، انجام می شود.
اگر پلاک اضافی در طول زمان و بدون تمیز کردن مناسب ایجاد شود، می تواند سفت شده و به جرم یا کلکولوس تبدیل شود که پتانسیل ایجاد بیماری لثه و سایر عوارض جدی سلامت دهان را دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، برای اطمینان از پاک شدن پلاک سخت شده، به جرمگیری و تسطیح ریشه نیاز است.
جرم گیری و تسطیح ریشه اغلب در بیمارانی انجام می شود که علائم بیماری لثه مانند خونریزی لثه، لثه های متورم یا لق شدن دندان ها را دارند.
دبریدمان ناخالص
دبریدمان ناخالص یک روش تمیز کردن دندان و دهان است که اغلب توسط دندانپزشک انجام می شود و بیشتر در بیمارانی انجام می شود که بیش از یک سال است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اند یا پلاک های سخت شده روی سطح دندان های آن ها ایجاد شده است.
اساساً، دبریدمان ناخالص با کار کامل برای از بین بردن تمام پلاک های روی دندان ها و لثه ها انجام می‌شود. انجام دبریدمان ناخالص ساده زمان زیادی نمی برد اما انجام دبریدمان روی دندان های آسیب دیده، با تجمع پلاک زیاد، ممکن است مدتی طول بکشد.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com