اهمیت تمیز کردن زبان

همه می دانند که دهان ما پر از میکروب است. این میکروارگانیسم ها مسئول ایجاد مشکلات متعدد دهان مانند پوسیدگی، بیماری لثه و بوی بد دهان هستند. برای جلوگیری از این بیماری ها، دندانپزشکان روال روزانه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را توصیه می کنند.
در حالی که بسیاری از مردم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می کنند، تمیز کردن زبان در حالی که میلیون ها باکتری و سلول های مرده را در خود جای داده است، اغلب نادیده گرفته می شود. بنابراین، اگر هر روز مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و آبکشی دهان را انجام دهید و همچنان از بوی بد دهان رنج می برید، تمیز نکردن زبان ممکن است دلیل این مشکل باشد.
در این مقاله، در مورد اهمیت تمیز کردن منظم زبان و نحوه انجام آن به بهترین شکل صحبت خواهیم کرد.
چرا باید زبان خود را تمیز کنید؟
منشا بوی بد دهان (هالیتوسیس) در ۸۵ درصد موارد داخل دهان است و زبان معمول ترین منبع بوی بد دهان است. تا زمانی که زبان تمیز نشود، باکتری ها روی زبان جمع می شوند و سولفید هیدروژن و مرکاپتان (از ترکیبات گوگرد) تولید می کنند. این ها ترکیباتی هستند که باعث بوی بد دهان هستند.
همانطور که می دانید باکتری های روی زبان می‌توانند باعث تغییر رنگ سفید زبان شوند و پس از تمیز کردن دندان ها و لثه ها دوباره روی آن ها رسوب کنند. این امر احتمال تشکیل پلاک و متعاقب آن پوسیدگی و بیماری لثه را افزایش می دهد. پس تمیز کردن زبان به جلوگیری از تشکیل پلاک کمک می کند. همچنین تمیز کردن زبان درک چشایی، به ویژه ساکاروز و اسید سیتریک را تغییر می دهد.
ابزار های تمیز کردن زبان کدامند و کدام بهتر است؟
سه راه پذیرفته شده برای تمیز کردن زبان وجود دارد. استفاده از برس، اسکراپر و دهانشویه.
اگر زبان خود را احساس کنید متوجه می شوید که سطح آن صاف نیست. زبان دارای برجستگی های ریزی به نام پاپیلا است که باعث ایجاد شکاف ها و ارتفاعات متعدد می شود.
یک اسکراپر زبان دارای لبه های سفت و سختی است که لایه های آلودگی بالای زبان را می خراشد. با این حال، اسکراپر نمی تواند به باکتری های پنهان در شکاف ها برسد. بنابراین حتی اگر روزانه زبان خود را با اسکراپر تمیز کنید، تنها بخش های بالایی زبان تمیز می شوند.
از طرف دیگر، یک برس زبان، دارای موهای نرمی است که می تواند بین پاپیلاها بلغزد و با فشار دادن آرام و حرکت آن، آلودگی ها را پاک کند. این باعث می شود که برس زبان در تمیز کردن زبان موثرتر باشد.
معمولاً توصیه می شود بعد از تمیز کردن زبان از دهانشویه نیز استفاده شود.
نحوه تمیز کردن زبان با اسکراپر
برای تمیز کردن زبان، قبل یا بعد از مسواک زدن، می توان از اسکراپر زبان استفاده کرد. زبان حساس است، بنابراین باید بطور ملایم بر روی زبان بکشید و تمیزکننده را به شدت فشار ندهید.
نکات زیر را برای تمیز کردن سریع و آسان زبان رعایت کنید:
اسکراپر را در انتهای زبان قرار دهید و ابزار را تا جلوی زبان خود بکشید.
اسکراپر را چندین بار در زوایای مختلف روی زبان حرکت دهید.
با شستشوی دهان با آب، غذای اضافی یا باقی مانده را از دهان خارج کنید.
برای حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن آن، هر بار که از اسکراپر زبان استفاده می کنید، آن را بشویید.
نحوه تمیز کردن زبان با برس چطور انجام می شود؟
مقدار کمی خمیر دندان را روی برس یا همان مسواک زبان خود قرار دهید.
از پشت زبان شروع کنید و به سمت جلو حرکت کنید.
از فشار ملایم اما محکم در جهت عقب و جلو، درست مانند مسواک زدن، استفاده کنید.
پس از تمیز کردن زبان، از دهانشویه استفاده کنید و برس را با آب بشویید.
هر چند وقت یکبار باید زبان را تمیز کرد؟
باکتری ها به سرعت رشد می کنند. بهترین راه برای کاهش تعداد باکتری ها در دهان این است که بعد از مسواک زدن، روزی دو بار زبان خود را تمیز کنید. از بین بردن این آلودگی ها از زبان قبل از خواب نیز می تواند به کاهش بوی بد صبحگاهی و خلاص شدن از شر آن در هنگام بیدار شدن کمک کند.
عادت به تمیز کردن کل دهان، از جمله زبان، نفس را تازه و دهان را سالم نگه می دارد و به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com