تمیز کردن دندان مصنوعی متحرک

پروتزهای جزئی یا کامل متحرک نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت مناسب دارند تا تمیز و عاری از لکه بوده و به بهترین شکل ظاهر شوند.
برای مراقبت خوب از پروتز ها باید:
دندان های مصنوعی را بعد از غذا از دهان خارج کنید و بشویید. آب را روی دندان مصنوعی خود بریزید تا بقایای غذا و سایر ذرات نرم را از بین ببرید. مواظب باشید که دندان نیافتد چرا که احتمال شکسته شدن آن وجود دارد. بهتر است در محل شستشو حوله ای پهن کنید که دندان در صورت افتادن نشکند.
با دقت مراقب پروتزهای مصنوعی خود باشید. هنگام تمیز کردن دندان مصنوعی خود، حواستان باشد که پلاستیک یا گیره ها را خم نمی کنید تا آسیب نبینند.
وقتی دندان مصنوعی را برداشتید، دهان خود را تمیز کنید. زبان، گونه ها و کام خود را با استفاده از یک مسواک نرم تمیز کنید.
هر روز دندان مصنوعی خود را تمیز کنید. حداقل یک بار در روز دندان مصنوعی خود را خیس کنید و با استفاده از یک برس نرم و مواد پاک کننده غیر ساینده آن ها را تمیز کنید. این کار علاوه بر جدا کردن مواد غذایی باقیمانده، پلاک جمع شده بر روی دندان ها را نیز بر می دارد. در صورت استفاده از چسب دندان مصنوعی باقیمانده آن را از روی شیارهای لثه پاک کنید. از پاک کننده های دندان مصنوعی برای داخل دهان خود استفاده نکنید.
شب هنگام دندان مصنوعی خود را خیس کنید. برای بیشتر حفظ شکل دندان های مصنوعی باید
آن ها را مرطوب نگه داشت. در طول شب آن ها را در آب یا محلول خیساندن دندان مصنوعی قرار دهید. بهتر است نحوه استفاده از محلول های تمیز کردن و خیساندن دندان مصنوعی را مطالعه کرده و انجام دهید.
پروتزهای مصنوعی را قبل از قرار دادن دوباره در دهان، بخصوص اگر از محلول مخصوص دندان مصنوعی استفاده می کنید، کاملاً بشویید. چرا که در صورت بلع این محلول ها ممکن است به دلیل داشتن مواد شیمیایی مضر، دچار استفراغ، درد یا سوختگی شوید.
معاینات منظم دندانپزشکی داشته باشید. دندانپزشک در مورد فاصله زمانی مراجعات شما و تمیز کردن حرفه ای این پروتز ها مشورت خواهد داد و در مورد تناسب لثه و دندان مصنوعی برای جلوگیری از لغزش و ناراحتی کمک خواهد کرد. در صورت وجود جرم بر روی دندان ها آن ها را بطور حرفه ای تمیز کرده و دهان شما را برای سالم بودن بررسی خواهد کرد.
برای تمیز کردن دندان مصنوعی معمولاً باید این نکات را در نظر بگیرید:

از مواد و برس های تمیز کننده ساینده استفاده نکنید. از برس های سفت، تمیز کننده های قوی و خمیر دندان های ساینده و زبر استفاده نکنید، چرا که سایندگی بالایی دارند و برای دندان مصنوعی آسیب رسان هستند.
از مصرف خمیر دندان های سفید کننده خودداری کنید. خمیردندان هایی که از آن ها با عنوان سفید کننده یاد می شود اغلب دارای پراکسید هستند و تغییر زیادی در رنگ پروتز ها ایجاد نمی کنند.
از محصولات حاوی سفید کننده استفاده نکنید. زیرا این مواد باعث ضعیف شدن و تغییر رنگ دندان مصنوعی می شوند. همچنین پروتز های مصنوعی که دارای اتصالات فلزی هستند را در محلول های حاوی کلر خیس نکنید زیرا می تواند باعث کدر شدن یا خوردگی این اتصالات شود.
از مصرف آب داغ یا جوشان خودداری کنید. برای تمیز کردن دندان مصنوعی از مصرف آب داغ یا جوشی که می‌تواند دندان مصنوعی شما را خم یا کج، خودداری کنید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com