جرمگیری (Tooth Scaling) و تسطیح ریشه (Root Planing) به روش سنتی

بیماری لثه یکی از شایع ترین بیماری های دهان در میان بزرگسالان است. این بیماری در مراحل اولیه (ژنژیویت) به سادگی درمان می شود ولی اغلب افراد آن را نادیده می گیرند و بیماری لثه به مراحل بعدی (پریودنتیت) پیشرفت می کند. در این مرحله به درمان های تخصصی نیاز دارد.
جرم گیری و تسطیح ریشه یکی از درمان های موثر برای درمان پریودنتیت است که باعث می شود فرد بافت لثه، دندان و حتی استخوان خود را که توسط بیماری پریودنتیت تهدید می شد حفظ کند.

در مقاله ای با عنوان بیماری لثه در همین سایت به تشریح این بیماری پرداخته ایم و دراین مقاله تنها قصد داریم در مورد جرم گیری و تسطیح ریشه برای درمان بیماری لثه پیشرفته صحبت کنیم.

جرم گیری و پلنینگ لثه چیست؟

جرمگیری و تسطیح ریشه یک روش تمیز کردن عمیق است که علاوه بر جرم گیری کنار لثه، ریشه دندان را نیز در زیر لثه تمیز می کند. این ناحیه از دندان در زمان جرم گیری های منظم سالانه تمیز نمی شود.

چه زمانی جرم گیری و تسطیح ریشه ضروری است؟

در صورتی که فرد بیماری لثه درمان نشده ای داشته باشد که باعث ایجاد پلاک و جرم در زیر لثه و در روی ریشه دندان ها شود به جرم گیری و تسطیح ریشه نیاز خواهد داشت.

جرم گیری و تسطیح ریشه چطور انجام می شود؟

دندانپزشک با استفاده از ابزار دستی، اولتراسونیک و یا هر دو، پلاک و جرم را از بین می برد تا به پاکت های لثه در زیر خط لثه برسد. سپس ریشه دندان صاف می شود تا پیوند بهتری با بافت لثه ایجاد شود و التهاب بافت لثه کم شود. در اینصورت با کوچک شدن پاکت های پریودنتال دیگر نفوذ باکتری ها سخت شده و رشد لثه هم سرعت می گیرد.

گاهی در صورت وجود عفونت در زمان انجام جرم گیری و تسطیح ریشه، آنتی بیوتیک بطور مستقیم در این بخش از دندان استفاده می شود.

آیا انجام جرمگیری و تسطیح ریشه همراه با درد و ناراحتی است؟

در این روش درمانی از بی حسی موضعی برای به حداقل رساندن ناراحتی استفاده می شود. البته بعد از انجام این درمان ممکن است فرد التهاب و حساسیت را تجربه کند اما پس از طی نمودن دوره بهبودی فرد ناراحتی و درد بسیار کمتری را در حین خوردن غذا، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تجربه خواهد کرد.

افرادی که بیماری های قلبی دارند مانند کسانی که دریچه قلب آن ها مصنوعی است باید قبل از جرم گیری و تسطیح ریشه از آنتی بیوتیک استفاده کنند تا خطر عفونت باکتریایی کم شود و در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کنند.

آیا جرم گیری و پلنینگ ریشه نیاز به مراقبت های بعدی خاصی دارد؟

هر چند ممکن است برای جرم گیری و پلنینگ ریشه بر اساس شدت بیماری پریودنتال و البته نظر دندانپزشک به چند بار مراجعه به دندانپزشکی نیاز باشد اما فرد فوراً می تواند به روال عادی زندگی خود برگردد اما ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را برای سازگاری با حساسیت و تورم ایجاد شده تنظیم کند. باید از خوردن و نوشیدن غذاهای خیلی سرد و گرم خودداری کند؛ ترجیحاً غذا های نرم استفاده کند، برای تحمل درد از مسکن های بدون نسخه استفاده کند و برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کند. همچنین دندانپزشک ممکن است یک دهانشویه مخصوص برای به حداقل رساندن خطر عفونت تجویز کند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com