درمان با فلوراید

فلوراید تراپی چیست؟
وقتی از فلوراید در دندانپزشکی صحبت می شود منظور ماده معدنی طبیعی است که مسئول مبارزه با پوسیدگی ها و کمک به قوی ماندن دندان ها است. دندانپزشکان برای محافظت و حمایت از مینای دندان در برابر باکتری هایی که می توانند به دندان ها و لثه ها آسیب برسانند، فلوراید درمانی را توصیه می کنند.
فلوراید به چه اشکالی موجود است؟
منابع مختلفی از فلوراید موجود است. می توان آن را در آب، غذا، خمیر دندان و دهان شویه ها، محصولات فلوراید تراپی (شامل وارنیش و ژل) یافت. این اشکال فلوراید همه محافظت از دندان ها و لثه ها را در برابر باکتری های مضر هدف قرار می دهند. تنها تفاوت بین آن ها غلظت فلوراید در آن ها است.
در طول فلوراید تراپی چه اتفاقی می افتد؟
درمان با فلوراید توسط دندانپزشکان و به شکل شستشو بامحلول های فلوراید دار با غلظت بالا، فوم، وارنیش و یا ژل و با استفاده از سواب، برس، سینی یا دهانشویه انجام می شود.
غلظت فلوراید در این نوع درمان بسیار بیشتر از آن چیزی است که در آب یا خمیر دندان وجود دارد. فلوراید تراپی تنها چند دقیقه طول می کشد و از شما خواسته می شود تا حداقل ۳۰ دقیقه پس از درمان از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید تا فلوراید به طور کامل جذب شود.
این درمان در هر کلینیک دندانپزشکی انجام می شود.
میزان فلوراید مورد نیاز هر فرد چقدر است و فلوراید تراپی در چه فواصل زمانی باید انجام شود؟
مقدار فلوراید مورد نیاز یک فرد بر اساس وضعیت سلامت دهان و دندان او متفاوت است و بر همین اساس فلوراید تراپی باید هر سه، شش یا دوازده ماه یکبار باید انجام شود. کسانی که در معرض خطر ایجاد پوسیدگی هستند باید از محصولاتی با غلظت فلوراید بالاتر استفاده کنند.
توصیه می شود کل فلوراید دریافتی بصورت روزانه به شرح زیر باشد:
• از تولد تا ۳ سالگی: ۰٫۱ تا ۱٫۵ میلی گرم
• ۴ تا ۶ سال: ۱ تا ۲٫۵ میلی گرم
• ۷ تا ۱۰ سال: ۱٫۵ تا ۲٫۵ میلی گرم
• نوجوانان و بزرگسالان: ۱٫۵ تا ۴ میلی گرم
فلوراید برای کودکان
خمیردندان های فلوراید دار یکی از منابع فلوراید هستند و کودکان نیز همچون بزرگسالان می توانند مقداری از فلوراید مورد نیاز خود را از طریق مسواک زدن با این خمیر دندان ها تامین کنند.کودکان زیر سه سال باید زیر نظر والدین خود مسواک زدن را انجام دهند. در این سن فقط باید لایه نازکی از خمیر دندان حاوی فلوراید را بر روی نیمی از مسواک قرار داد (به اندازه یک دانه برنج). برای کودکان ۳ تا ۶ ساله می توان به اندازه نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کرد. در کودکان باید دقت شود تا خمیر دندان از دهان خارج شود.
فواید فلوراید چیست؟
باکتری ها باعث فرسایش مینای دندان می شوند و فلوراید مواد معدنی را به سطح دندان بر می گرداند. علاوه بر این از رشد باکتری های مضر دهان و ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کند.
فلوراید با اینکه نمی تواند پوسیدگی را از بین ببرد، اما با ایجاد سطح بیرونی محکم تر برای دندان ها می تواند از نفوذ پوسیدگی به قسمت های عمیق تر دندان ها جلوگیری کند.
فلوراید برای کودکان و بزرگسالان مفید است و هر چه زودتر برای کودکان از فلوراید استفاده شود کمتر در معرض پوسیدگی دندان ها قرار خواهند گرفت.
عوارض جانبی فلوراید کدامند؟
مصرف بیش از حد فلوراید نیز مانند هر داروی دیگری می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. امروزه مسمومیت با فلوراید نادر است اما مصرف بیش از حد مجاز می تواند به رشد استخوان ها و دندان ها در کودکان آسیب برساند.
فلوراید بیش از حد می تواند باعث عوارض زیر شود:
• وجود لکه های سفید روی دندان های بالغ
• ایجاد لکه و سوراخ بر روی دندان ها
• مشکلات مربوط به هموستاز استخوان
• استخوان های بسیار متراکم که خیلی قوی نیستند
مسمومیت حاد، مانند مصرف بیش از حد قرص های مکمل فلوراید می تواند باعث مسمومست حاد شود که می تواند باعث حالت تهوع، اسهال، خستگی و تعرق زیاد و حتی مرگ شود

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com