سوالات متداول در مورد سیگار کشیدن و بهداشت دهان و دندان

سیگار چگونه می تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد؟
امروزه اکثر مردم می دانند که سیگار برای سلامتی آن ها مضر است و می تواند منجر به بیماری های مختلف و حتی کشنده شود. با این حال، بسیاری از مردم نمی دانند سیگار چه آسیبی به دهان، لثه ها و دندان هایشان وارد می کند.
سیگار کشیدن می تواند منجر به لکه شدن دندان، بیماری لثه، از دست دادن دندان و در موارد شدیدتر سرطان دهان شود.
سیگار کشیدن چطور می تواند باعث لک شدن دندان ها شود؟
یکی از عوارض سیگار، لکه شدن دندان ها به دلیل نیکوتین و قطران موجود در تنباکو است. این ترکیبات می توانند دندان ها را در مدت زمان بسیار کوتاهی زرد کنند و افراد سیگاری اغلب شکایت دارند که دندان هایشان پس از سال ها سیگار کشیدن تقریبا قهوه ای شده است.
سیگار چه تاثیری بر لثه ها و دندان ها می گذارد؟
سیگار کشیدن می تواند منجر به بیماری لثه شود. همانطور که می دانید بیماری لثه هنوز شایع ترین علت از دست دادن دندان در بزرگسالان است.
در افراد سیگاری پلاک باکتریایی با احتمال بیشتری تولید شده و منجر به بیماری لثه یا بدتر شدن آن می شود. سیگار کشیدن باعث کمبود اکسیژن در جریان خون می شود، بنابراین لثه های آلوده بهبود نمی یابند.
ارتباط سیگار با سرطان چگونه است؟
اکثر مردم می دانند که سیگار می تواند باعث سرطان ریه و گلو شود، اما بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که یکی از دلایل اصلی سرطان دهان نیز هست. هر ساله هزاران نفر به دلیل سرطان دهان ناشی از سیگار می میرند.
آیا محصولات دندانی خاصی وجود دارد که افراد سیگاری بتوانند از آن ها استفاده کنند؟
خمیر دندان های مخصوص افراد سیگاری را می توان از داروخانه ها و فروشگاه ها تهیه کرد. گاهی اوقات آن ها ساینده تر از خمیردندان های معمولی هستند و باید با احتیاط از آن ها استفاده کرد. تیم دندانپزشکی ممکن است توصیه کند که این خمیردندان ها به طور متناوب با خمیر دندان معمولی استفاده شوند. خمیر دندان های سفید کننده موجود در بازار ممکن است بر رنگ طبیعی دندان اثر نگذارند اما ممکن است در از بین بردن لکه ها و بهبود ظاهر کلی دندان ها مؤثر باشند.
دهانشویه ها چطور می توانند به بهداشت دهان و دندان افراد سیگاری کمک کنند؟
افرادی که سیگار می کشند ممکن است بیشتر از افراد غیر سیگاری متوجه بوی بد دهان خود شوند. محصولات تازه کننده نفس مانند دهانشویه ها ممکن است در کوتاه مدت به پنهان کردن مشکل کمک کنند، اما آن را درمان نمی کنند.
افراد سیگاری باید چند بار در سال به دندانپزشکی مراجعه کنند؟
افراد سیگاری باید به طور منظم برای معاینه کامل دهان به دندانپزشکی مراجعه کنند تا هر گونه بیماری زود تشخیص داده شود. دفعات مراجعه به توصیه دندانپزشک تعیین می شود و معمولاً بیشتر از افراد معمولی و هر سه تا شش ماه یکبار انجام می شود.
دندانپزشکان چه اقداماتی را در جلسات معاینه افراد سیگاری انجام می دهند؟
دندانپزشک معاینه منظمی را انجام می دهد تا مطمئن شود که دندان ها و لثه ها و کل دهان فرد سیگاری سالم هستند.
تیم دندانپزشکی همچنین گونه ها، زبان و گلوی فرد را برای هر گونه علائم بیماری که ممکن است نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد، معاینه می کند. گاهی ممکن است برای بررسی دقیق تر فرد سیگاری به متخصصان دیگری ارجاع داده شود.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com