شکاف بین دندان ها (Diastema) و درمان آن

شکاف بین دندان ها یا دیاستما در نتیجه از دست دادن دندان ها یا دلایل دیگر ایجاد می شود. این فاصله می تواند بین هر دو دندانی اتفاق بیافتد اما بین دو دندان جلویی بالایی شایع تر است.
این شکاف حتی اگر برای فرد آزار دهنده نباشد باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا مواردی مانند بیماری لثه بررسی شوند. فاصله بین دندان ها همچنین می تواند به دلیل بایت بد باشد که ممکن است منجر به آسیب دیدن یا شکستگی دندان ها شود.
اصلاح فاصله بین دندانی ظاهر لبخند و همچنین سلامت کلی فرد را بهبود می بخشد و برای اصلاح آن علاوه بر ارتودنسی، روش های ترمیمی دیگری مانند باندینگ دندان، ونیر، روکش ها یا پل ها استفاده می شوند.
بستن شکاف بین دندان ها با باندینگ دندانی
باندینگ کامپوزیت برای ترمیم آسیب ها و شکاف های جزئی در دندان ها استفاده می شود. وقتی صحبت از ترمیم دندان می شود، رایج ترین کاربرد های باندینگ ترمیم لب پرشدگی ها، شکستگی ها، فاصله بین دندان ها و اصلاح تغییر رنگ آن ها است.
برای اصلاح این مشکل و بازگرداندن ظاهر دندان ها رزین کامپوزیت بر روی آن ها قرار داده شده و تراشیده می شود. رنگ رزین کامپوزیت باید با دندان های کناری مطابقت داشته باشد.
کامپوزیت باندینگ راه حلی عالی برای مشکلات زیبایی شناختی جزئی از جمله دیاستما است. باندینگ کامپوزیت ممکن است در اکثر موارد در یک جلسه دندانپزشکی تکمیل شود. پس از اعمال، کامپوزیت ها با اشعه ماوراء بنفش سخت می شوند و فرد می تواند بعد از آن براحتی عملکرد دندان ها را داشته باشد.
باندینگ یک تکنیک غیر تهاجمی است که در طی آن دندان تراشیده نمی شود و در صورت عدم رضایت از نتایج، برگشت پذیر است اما در استفاده از گزینه های ترمیمی مانند ونیر و روکش، بخشی از دندان برای همیشه تراشیده می شود. برای اعمال باندینگ کامپوزیت، سطح دندان فقط باید برای کمک به چسبندگی رزین زبر شود، به این معنی که ساختار دندان دست نخورده باقی می ماند.
علاوه بر مورد گفته شده، باندینگ دندان نسبت به سایر روش ها گزینه ارزان تری است. همچنین در صورت مراقبت درست از دندان ها می تواند سال ها دوام داشته باشد. البته یک روش دائمی نیست و چند سال بعد باید دوباره کامپوزیت شود یا از روش های دیگری استفاده شود.
بستن شکاف بین دندان ها با ونیر(لمینت)
می توان از ونیر(لمینت) برای پر کردن شکاف بین دندانی استفاده کرد. در این روش سطح دندان ها باید کمی تراش داده شود و سپس ونیر ها که پوسته های نازکی هستند بر روی آن ها قرار گیرند. البته امروزه با پیشرفت های صورت گرفته میزان تراش دندان ها به حداقل رسیده است.
بستن شکاف بین دندان ها با بریج
یک بریج دندانی فضای باقی مانده از یک دندان از دست رفته را می پوشاند. در یک بریج روکش ها به دندان های طبیعی در هر طرف فاصله ایجاد شده متصل می‌شوند و یک دندان یا دندان مصنوعی در بین آن قرار می‌گیرند.
از آنجایی که سعی می شود رنگ پل ها با دندان های طبیعی فرد مطابقت داشته باشد معمولاً از پرسلن استفاده می شود.
برای قرار دادن پل دندانپزشک ابتدا از دندان ها قالب می گیرد و سپس بریج بر اساس این قالب ساخته می شود. بریج های دندانی گزینه های عالی برای پرکردن فاصله بین دندان ها بوده و عملکرد دندان ها را بر می گردانند همچنین از لغزش دندان های دیگر از موقعیت خود جلوگیری کرده و باعث توزیع نیرو می شوند.

بستن شکاف بین دندان ها با ارتودنسی
ارتودنسی و استفاده از بریس برای کاهش فاصله بین دندان ها گزینه ای کار آمد، کاربردی و مقرون به صرفه است. بریس های فلزی، سرامیکی و لینگوال گزینه های انتخابی هستند و ممکن است بر اساس تشخیص دندانپزشک و بیمار برای او مورد استفاده قرار گیرند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com