هر آنچه باید در مورد مسواک مناسب بدانید

هر آنچه باید در مورد مسواک مناسب بدانید

همانطور که می دانید هر روز دست کم باید دوبار در روز دندان های خود را مسواک بزنید تا آن ها را از باکتری ها و موادغذایی تمیز کرده و از پوسیدگی آن ها و بیماری های لثه جلوگیری کنید. چرا که این مشکلات علاوه بر اینکه دندان ها و دهان را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه می تواند منجر به بیماری های قلبی، آلزایمر و دیابت شود. پس کیفیت مسواک، برای عملکرد خوب آن بسیار مهم است. در این راستا شکل، اندازه، دسته و موهای مسواک باید دارای ویژگی های خاصی باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.
ویژگی های ظاهری یک مسواک خوب
مسواک ها بر اساس سایز دهان و دندان های افراد متفاوت هستند. آن ها باید در یک زمان یک یا دو دندان را بپوشاند. سر مسواک های معمولی می تواند مستطیل، بیضی یا مثلثی شکل باشد. مسواک های مثلثی برای افرادی مناسبند که دندان های کوچکتری دارند. مسواک به طور معمول پهنای ۱٫۵ سانتی متری و بلندی ۲٫۵ سانتی متری دارد و اگر بزرگتر باشد کار تمیز کردن دندان ها سخت خواهد شد.
دسته های مسواک می توانند بصورت زاویه دار، مستقیم و انعطاف پذیر بوده و افراد بر اساس نیاز خود می توانند مسواک های با انواع متفاوت دسته را انتخاب کنند.
موی مسواک باید نرم باشد. شاید فکر کنید که مسواک های با موی سخت مواد باقیمانده و پلاک روی دندان ها را بهتر از مسواک نرم تمیز می کنند ولی اینطور نیست. چرا که این الیاف های سخت به لثه آسیب می زنند و به واسطه سخت بودن و عدم انعطاف نمی توانند لثه و دندان را خوب تمیز کنند. موهای مسواک می توانند الگوی موج دار، متقاطع، مخروطی، مکعبی و فنجان شکل داشته باشند. مثلاً مسواک های با الیاف موج دار با اطراف دندان ها تماس بهتری خواهند داشت یا الگوی فنجانی شکل لکه های روی دندان را تمیز می کند و …
خصوصیات مسواک مناسب کودکان
مسواک کودکان بهتر است به گونه ای طراحی شده باشد که برای کودکان جذاب باشد. رنگی بوده یا شخصیت های کارتونی بر روی آن ها طراحی شده باشد. مسواک های برقی هم برای کودکان جذاب هستند. همچنین الیاف این مسواک ها باید نرم بوده، دارای سری کوچک و دسته بزرگی داشته باشند تا روند مسواک زدن را برای کودکان راحت کند.
مزایای استفاده از مسواک های برقی
مطالعه نشان داده است که عملکرد مسواک های برقی در مقایسه با مسواک های معمولی برای تمیز کردن دندان ها و پاک کردن پلاک و جرم از روی دندان ها تفاوت چندانی ندارد. ولی برخی از افراد در استفاده از مسواک دستی مشکل دارند (مانند افرادی که آرتریت آرنج دارند) و توصیه می شود از مسواک های برقی استفاده کنند.
مراقبت و نگهداری از مسواک
برای نگهداری از انواع مسواک نکاتی را باید رعایت کرد تا برای مدت طولانی تری بتوان از آن استفاده کرد. همانطور که می دانید مسواک وسیله شخصی است و نمی توان از آن بصورت مشترک استفاده کرد. بعد از هر بار استفاده باید بخوبی تمیز شود و توصیه می شود در ظرف در بسته نگهداری نشود. همچنین وقتی شروع به فرسوده شدن کرد و یا بعد از یک بیماری مانند سرماخوردگی بهتر است تعویض شود.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com