دندانپزشکی زیبایی

داشتن دندان های زیبا علاوه بر تاثیر بر ظاهر فرد، بر اعتماد به نفس و سلامت کلی فرد اثر می گذارد. لبخند زیبا فاکتوری است که در برخورد اول با فرد به چشم می آید و اولین ویژگی است که هر کس متوجه آن می شود.
دندانپزشکی زیبایی روشی از دندانپزشکی است که لبخند و ظاهر بیمار را بهبود می بخشد.
دندانپزشکی زیبایی چه کار انجام می دهد؟
با استفاده از روش های دندانپزشکی زیبایی دندان های از دست رفته، تغییر رنگ یافته، لب پر شده و بدشکل اصلاح می شوند.
بر اساس نظر و انتظار فرد از دندانپزشکی زیبایی می توان از روش های ساده یا پیچیده ای برای زیبایی لبخند استفاده کرد. دلایل مختلفی وجود دارد که فرد از لبخند خود راضی نیست. برای مثال بیشترین دلیل، تغییر رنگ، شلوغی دندان ها و فاصله بین آن ها است. از میان روش های زیبایی، استفاده از ونیر های دندانی بیشترین درخواست را داشته و مشکلات ذکر شده در بالا را بر طرف می کند.
چه کسانی بیشترین استفاده را از دندانپزشکی زیبایی دارند؟
گروه های سنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال از روش های دندانپزشکی زیبایی بیشترین استفاده را می کنند.
انواع روش های دندانپزشکی زیبایی
از روش های زیبایی دندانپزشکی با عنوان اصلاح لبخند نیز یاد می شود. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره شده است که فرد می تواند بر اساس نیاز خود از آن ها استفاده کند.
سفید کردن دندان
سفید کردن دندان ها را می توان در خانه و یا مطب انجام داد. البته موثرترین روش در مطب انجام می شود.
ایمپلنت
برخی از افراد به دلیل از دست دادن دندان در زمان خندیدن خجالت میکشند. ایمپلنت های دندانی می‌توانند با قرار دادن یک پیچ در فک بیمار برای نگه داشتن و حمایت از دندان مصنوعی این مشکل را برای همیشه حل کنند. ایمپلنت ها بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند.
روکش
روکش ها کلاهک هایی به شکل دندان هستند که بر روی دندان قرار می گیرند تا ظاهر آن را بهبود بخشند. دندان به طور کامل در داخل این روکش قرار می گیرد. برای کسانی که دندان های شکسته یا فرسوده دارند گزینه خوبی است.
کامپوزیت باندینگ
در این روش بدون تراش مینای دندان، لایه نازکی از رزین کامپوزیت دندان را می پوشاند. می توان از آن برای پوشاندن دندان های شکسته یا فرسوده و بهبود رنگ طبیعی یک یا چند دندان استفاده کرد.
ونیر
ونیرهای دندانی ظاهر دندان های لب پر شده، بدشکل، ترک خورده و تغییر رنگ یافته را بهبود می دهد. آن ها با استفاده از چسب مخصوص بر روی دندان ها چسبانده می شوند. قبل از نصب این ونیر ها معمولاً باید دندان فرد تغییر شکل داده شود تا ونیر بتواند بر روی دندان نصب شده و حالت برجسته نداشته باشد. البته انواع خاصی از ونیر هستند که برای نصب نیاز به تراش کمتر دندان وجود دارد.
بسیاری از بیماران استفاده از ونیر ها را به سفید کردن دندان و ارتودنسی ترجیح می دهند.
بریس ها و الاینرهای شفاف (ارتودنسی)
بریس ها و الاینرهای شفاف، درمان های ارتودنسی هستند که جز دندانپزشکی زیبایی شناخته می شوند. چرا که از آن ها برای زیبایی لبخند استفاده می شود. البته گاهی ممکن است استفاده از آن ها به لحاظ پزشکی ضرورت داشته باشد.
هر دوی این ابزارها با وارد کردن فشار به دندان ها آن ها را در موقعیت صحیح قرار می دهند. کودکان و نوجوانان معمولاً از ارتودنسی سنتی (با استفاده از براکت و سیم فلزی) استفاده می کنند ولی بزرگسالان برای ظاهر خوشایند تر از بریس ها یا الاینرهای شفاف استفاده می کنند.
کانتورینگ لثه
کانتورینگ لثه یکی دیگر از روش های دندانپزشکی زیبایی است که شکل لثه ها را تغییر می دهد. در این جراحی هر گونه بافت اضافی ایجاد کننده لبخند لثه ای برداشته می شود. لبخند لثه ای زمانی است که فرد دارای بافت لثه بیش از حد، بالای دندان های بالایی خود، باشد. علاوه بر این می توان از کانتورینگ برای بازیابی دندان های در معرض دید (ناشی از عقب نشینی بافت لثه) استفاده کرد.
پروتز های مصنوعی
این پروتز ها متشکل از دندان ها و لثه های مصنوعی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته ساخته شده اند. در گذشته پروتز ها متحرک بودند، اما امروزه پروتز های ثابت نیز وجود دارند.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com