سوالات متداول در مورد بهداشت عمومی دهان و دندان

ضرورت استفاده از نخ دندان چیست؟
باید بدانید که بدون استفاده از نخ دندان نمی توان از شر پلاک و جرم بین دندان ها خلاص شد و به بیماری لثه مبتلا خواهید شد. در این صورت لثه های شما خونریزی می کنند و نفس شما بد بو خواهد شد و در نهایت دندان های خود را از دست خواهید داد. البته این مراحل یک شبه رخ نمی دهد. پس عادت منظم استفاده از مسواک و خمیر دندان و تخ دندان جلوی این اتفاق را خواهد گرفت.
در صورتی که دچار بوی بد دهان هستم باید چکار کنم؟
بوی بد دهان بیشتر به دلیل گازهای بدبو ناشی از باکتری های پوشش دهنده دندان و لثه ایجاد می شود. بقایای مواد غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند نیز می توانند شروع به تجزیه شدن کنند و بوی بسیار نامطبوعی ایجاد کنند. بنابراین مسواک زدن و تمیز کردن موثر و منظم بین دندان ها و تمیز کردن زبان برای تازه نگه داشتن نفس بسیار مهم است.
غذا های قوی مانند قهوه، سیر، پیاز و سیگار البته به این مشکل می افزاید. همچنین خشکی دهان ناشی از برخی بیماری ها و دارو های تجویز شده و تنفس دهانی می تواند به این مشکل اضافه کند. محصولات بزاق مصنوعی ممکن است در این راستا کمک کننده باشد.
عفونت حلق، بینی، ریه ها یا سینوس ها و دیابت، مشکلات کبدی یا کلیوی نیز ممکن است باعث بوی بد دهان شود. اگر نتوان دلیل دندانی برای این مشکل پیدا کرد باید برای بررسی مشکلات دیگر به پزشک مراجعه کرد.
سیگار چطور می تواند بر بهداشت دهان و دندان اثر بگذارد؟
نیکوتین و قطران موجود در دود سیگار، دندان ها را لکه دار می‌کند و باعث ایجاد و تسریع بیماری لثه می‌شود که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود. همچنین ممکن است باعث بوی بد دهان شده و خطر ابتلا به سرطان های دهان و گلو (و بدیهی است ریه) را افزایش می‌دهد. سیگار باعث کاهش خون و اکسیژن رسانی به لثه ها می شود. اغلب این بدان معناست که اگر سیگار می کشید، لثه های شما خونریزی نمی کنند (اولین علامت هشدار دهنده بیماری لثه)، حتی اگر بسیار ناسالم باشند. دهانشویه ها به پوشاندن بوی بد دهان کمک می کنند و ممکن است بر عدم پیشرفت بیماری لثه تأثیر بگذارند. شما باید به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه کنید.
علایم سرطان دهان چیست؟
سرطان دهان می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود و تمام قسمت های دهان، زبان و لب ها را درگیر کند. این بیماری می تواند به صورت یک زخم بدون درد دهان ظاهر شود که به طور معمول بهبود نمی یابد. اگر دچار زخم دهانی شده اید که بعد از ۳ هفته بهبود نمی یابد، ما در کلینیک ارکیده با سرعت آن را بررسی و تشخیص می دهیم. سرطان دهان در بیماران بالای ۴۰ سال که سیگار یا پیپ می کشند و الکل مصرف می کنند، شایع تر است و سالانه باعث مرگ افراد زیادی می شود. در صورت تشخیص زود هنگام این مشکل درمان راحت تر انجام می شود.
اگر در طی تصادف دندان من از جا در آمد چه کار باید بکنم؟
دندان را پیدا کنید؛ اگر تمیز است خودتان آن را به آرامی به سوکت دندان برگردانید و سریع به مرکز دندانپزشکی مراجعه کنید.
اگر تمیز نیست یا نمی توانید با اطمینان آن را سر جای خود قرار دهید، دندان را در ظرف شیر یا دهان خود قرار دهید. حواستان باشد که آن را قورت ندهید و حداکثر تا یک ساعت خود را به دندانپزشکی برسانید.
در صورت نیاز مسکن مصرف کنید و از مصرف آسپرین خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خونریزی بیشتر شود.
دندان را از ریشه نگیرید. رباط های شکننده ای دارد که برای قرار گیری موفقیت آمیز باید دست نخورده نگه داشته شوند.
سعی نکنید آن را با مواد ضد عفونی کننده یا آب تمیز کنید. اجازه ندهید خشک شود. فقط آن را در ظرف شیر قرار دهید.
وحشت نکنید! اگر این کارها را انجام دهید با احتمال زیاد دندان خود را دوباره خواهید داشت.
نوشابه های گازدار چه مشکلی برای دندان ها ایجاد می کنند؟
نوشابه های گازدار حاوی اسید کربنیک هستند که به این معنی است که شما اساساً دندان های خود را با اسید ضعیف می شویید و این باعث تخریب، حساسیت، درد و در نهایت از دست دادن دندان ها می شود. اسید کربنیک نه تنها به دندان ها بلکه به استخوان های شما نیز آسیب می‌رساند، بنابراین لطفاً سعی کنید مصرف خود را کاهش دهید یا بهتر است آن را کاملاً متوقف کنید. برای کاهش آسیب دندان از نی استفاده کنید و هرگز نوشیدنی را دور دهان خود نچرخانید.
آیا تصویر برداری اشعه ایکس از دندان خطرناک است؟
میزان تابش دریافتی از اشعه ایکس دندان بسیار کم است. تصویر برداری اشعه ایکس می تواند اطلاعات بسیاری در مورد دهان و دندان بدهد و باعث درمان زود هنگام، آسان تر و کم هزینه تر شود.
دندان های من واقعاً حساس هستند. برای درمانش چیکار کنم؟
دندان های حساس معمولاً با غذای سرد (بستنی)، نوشیدنی، لمس (مسواک یا ناخن) یا غذا های شیرین (شکلات) تحریک می شوند. درد شدید است اما فقط چند ثانیه طول می کشد. اگر دردی دارید که بیشتر از این طول می کشد و با چیزهای گرم بیشتر از سرد ایجاد می شود، دندان درد دارید نه حساسیت!
حساسیت می‌تواند به دلیل در معرض دید قرار گرفتن عاج، مسواک زدن بیش از حد یا نوشیدن/خوردن بیش از حد غذا های اسیدی، نوشیدنی های گازدار و آب میوه ایجاد شود. راه حل این است که دندان های خود را کمتر در این شرایط قرار دهید و از خمیردندان های مخصوص دندان های حساس استفاده کنید. البته اگر دندان درد است باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com