جرمگیری و تسطیح ریشه با کمک لیزر (Laser Periodental Therapy)

جرمگیری و تسطیح ریشه با کمک لیزر

فناوری لیزر بسیاری از راه های درمان دندانپزشکی از نحوه درمان بیماری لثه گرفته تا مدیریت پوسیدگی و حساسیت دندان ها را تغییر داده است.
داشتن اطلاعاتی در مورد لیزر ها و نحوه مراقبت های بعد از آن می تواند به بالا رفتن سرعت بهبودی و تجربه بهتر فرد از درمان با لیزر کمک کند.
یکی از کاربرد های لیزر در دندانپزشکی استفاده از آن برای درمان بیماری های لثه است. در مورد بیماری لثه و جرمگیری و تسطیح ریشه سنتی مقالاتی در سایت منتشر شده است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد این درمان با کمک لیزر و مزایای آن صحبت کنیم.

پاکت پریودنتال

در زیر خط لثه بین بافت لثه و دندان فضایی با عمق ۳-۲ میلیمتری وجود دارد. باکتری های پلاک می توانند در این شیار قرار گرفته و باعث عفونت و جداشدن لثه از دندان می شود. با این اتفاق یک پاکت پریودنتال در کنار دندان ایجاد می شود که موجب بیماری لثه می شود.

هر چقدر پاکت ها عمیق تر شوند بیماری پیشرفته تر است و کم کم باعث از دست دادن استخوان اطراف می شوند.

اگر بتوان عمق پاکت را کاهش داد می توان از پیشرفت بیماری و از دست دادن استخوان جلوگیری کرد. برای این کار می توان با استفاده از لیزر مقداری از بافت اطراف دندان را برداشته و ارتفاع آن را کاهش داد یا اینکه پاکت را با استفاده از لیزر و ابزارهای اولتراسونیک درمان کرده تا اتصال مجدد بافت لثه و ریشه دندان تسهیل شود.

جرمگیری و تسطیح ریشه با کمک لیزر

در این بخش برای فهم بهتر کاربرد لیزر در درمان بیماری لثه مراحل انجام کار را به همراه شکل نشان می دهیم.

Laser Periodental Therapy
جرم گیری و تسطیح ریشه با کمک لیزر
  1. پروب پریودنتال (Perio probe) عمق بیش از حد پاکت پریودنتال را نشان می دهد.
  2. نور لیزر باکتری ها و بافت های بیمار را از بین می برد.
  3. جرمگیر اولتراسونیک و ابزار دستی مخصوص برای از بین بردن جرم سطح ریشه استفاده می شود.
  4. لیزر فرآیند تمیز کردن پاکت را تکمیل می کند و به بسته شدن پاکت کمک می کند تا میکروب های جدید وارد نشوند
  5. بایت تنظیم شده است.
  6. اتصال جدید و رشد استخوان به سطح تمیز ریشه رخ می دهد و بهبودی حاصل شده است.
  7. بازسازی استخوان اتفاق افتاده است.

فواید استفاده از لیزر در انجام جرمگیری و تسطیح ریشه

استفاده از لیزر به عنوان ابزار کمکی برای تمیز کردن عمیق ممکن است اثربخشی این روش را بالا ببرد. لیزر همچنین می تواند با از بین بردن باکتری های ایجاد کننده جرم و استریل کردن محل به بهبود سلامت لثه کمک کند. استفاده صحیح از لیزر به بیماران کمک می کند تا تورم، خونریزی، درد و عفونت کمتری را در طول جرمگیری و تسطیح ریشه تجربه کنند. چرا که لیزر درمانی نسبت به جراحی معمولی کمتر تهاجمی است.

گفتنی است بهبودی پس از لیزر درمانی لثه بسیار ساده تر و سریعتر از جراحی های معمولی لثه است. در مواردی که تکنیک های قدیمی تر ممکن است نیاز به بهبودی ۲ تا ۴ هفته ای داشته باشند (همراه با حساسیت و التهاب بعدی)، درمان های لیزری اینطور نیستند.

با توجه به تاثیر لیزر بافت نرم بر روی بالا بردن سرعت بهبودی و عدم استفاده از بخیه در حین درمان، در واقع، اکثر افراد معمولاً می توانند در عرض یک روز به فعالیت های عادی خود بازگردند چرا که التهاب ایجاد شده در روش های سنتی خود یکی از عوامل اولیه در ناراحتی بعد از جراحی است.

لیزر همچنین می تواند باعث تحریک استخوان سازی در محل درمان شود و به اینصورت آسیب وارد شده به استخوان ترمیم شود.

خطرات همراه با جرمگیری و تسطیح ریشه با کمک لیزر

بیماران باید بدانند که استفاده از لیزر در درمان پریودنتال خطراتی نیز دارد. نوع و سطح لیزر بر اساس بافتی که روی آن باید استفاده شود متفاوت است و اگر در انتخاب نوع لیزر دقت نشود ممکن است باعث آسیب بیشتر به بافت پریودنتال شود. اگر از توان یا طول موج نامناسب لیزر استفاده شود به لثه آسیب می رسد.

ریکاوری و مراقبت پس از درمان بیماری لثه با لیزر

با اینکه درمان بیماری لثه با لیزر سرعت بهبودی بالایی داشته و عوارض بسیار کمی را در پی دارد اما اگر به هر دلیلی بعد از درمان ناراحتی جزئی داشتید، بهتر است طبق دستور از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده کنید. شستشوی ملایم با آب نمک گرم چند بار در روز نیز می تواند مفید باشد. هر دوی این ها التهاب و در نتیجه تحریک احتمالی ناشی از روش های دندانپزشکی را کاهش می دهند.

پیروی از دستورالعمل های مراقبت در منزل بسیار مهم است. برای چند روز باید از سیگار کشیدن و مصرف کافئین خودداری کرد. اگر آسپرین یا دارو های رقیق کننده خون مصرف می کنید، لازم نیست نگران باشید. آن ها با لیزر درمانی تداخل ندارند.

ممکن است توصیه شود در نواحی تحت درمان برای مدت کوتاهی از نخ دندان استفاده نکنید. پس از اتصال مجدد بافت لثه و دندان، ضروری است که روزانه در امتداد خطوط لثه و داخل پاکت لثه را تمیز کنید. به این ترتیب می توانید از عفونت مجدد و شکست درمان جلوگیری کنید.

پس از درمان یک برنامه بهداشت دهان و دندان اصلاح شده معمولاً مورد نیاز است. نخ دندان یکی از بهترین راه ها برای تمیز نگه داشتن پاکت لثه برای موفقیت درمان و سلامت پریودنتال است.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

تهران اشرفی اصفهانی

بین مرزداران و حکیم پلاک 187

021-44223814

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه الی چهارشنبه 9 الی 20

ارتباط با مدیریت

mehdialavi100@yahoo.com